adiunkt w grupie pracowników badawczych

Wydział Filologiczny
Uniwersytet Łódzki
  • Miejsce: Łódź
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę
  • Dziedzina nauk humanistycznych

Opis stanowiska

FORMULARZ DLA OGŁOSZENIODAWCÓW

INSTYTUCJA: Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny, Instytut Kultury Współczesnej, Katedra Badań Kulturowych

MIASTO: Łódź

STANOWISKO: adiunkt

DYSCYPLINA NAUKOWA: nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce

DATA OGŁOSZENIA: 9 sierpnia 2022

TERMIN SKŁADANIA OFERT: 20 września 2022

LINK DO STRONY:  http://filolog.uni.lodz.pl/?p=22248

DODATKOWE INFORMACJE: zgłoszenie na konkurs należy przesyłać wyłącznie drogą mailową na adres: dorota.golanska@uni.lodz.pl

SŁOWA KLUCZOWE: cyfryzacja, przestarzeń domowa, historia designu, współczesne teorie feministyczne/gender studies

Kandydat/ka powinien/powinna:

– posiadać dyplom doktora w dziedzinie nauk humanistycznych lub społecznych (np. kulturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, etnologia, socjologia, historia sztuki, gender studies, filozofia) nadany nie wcześniej niż 7 lat temu (do okresu tego dolicza się przerwy związane z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub zdrowotnego); do konkursu nie mogą przystąpić osoby posiadające dyplom doktora nadany przez Uniwersytet Łódzki; wyjątkiem od tej reguły są osoby, które posiadają dyplom doktora nadany przez Uniwersytet Łódzki, ale które – po jego otrzymaniu – odbyły udokumentowany co najmniej dziesięciomiesięczny staż podoktorski w zagranicznej instytucji akademickiej; szczegółowe warunki stawiane kandydatom na stanowisko post-doc w konkursach prowadzonych w ramach projektów finansowanych przez NCN (w tym CHANSE) opisane są w dokumencie dostępnym pod adresem: https://ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2020/uchwala137_2020-zal1.pdf#page=8 (strona 11);

– posiadać udokumentowany dorobek naukowy;

– biegle władać językiem angielskim (znajomość języka polskiego nie jest wymagana);

– wykazywać się dobrą znajomością aparatu badawczego kulturoznawstwa oraz metod badawczych stosowanych w jakościowych badaniach socjologicznych; umiejętność prowadzenia wywiadów indywidualnych i grupowych (grupy fokusowe) oraz pracy z tak zebranymi danym; doświadczenie w stosowaniu podejść teorii ugruntowanej będzie dodatkowym atutem.

– biegle obsługiwać pakiet MS Office i wykazywać chęć nauki obsługi innych programów stosowanych do analizy danych jakościowych (mile widziane doświadczenie w tego rodzaju pracy);

– posiadać umiejętność samodzielnej i odpowiedzialnej pracy badawczej (duża część zadań należących do obowiązków kandydata/ki będzie miała charakter zdalny, wykonywany we współpracy z zagranicznymi partnerami projektu);

– posiadać umiejętności komunikacji i pracy w międzynarodowym interdyscyplinarnym zespole;

– wykazywać zainteresowanie tematyką projektu, tj. kulturowymi aspektami przemian technologicznych zachodzących w przestrzeni domowej, historią designu, historią wyobraźni społecznej; zainteresowanie współczesnymi teoriami feministycznymi/gender studies, współczesną socjologią, znajomość teorii z obszaru studiów posthumanistycznych, studiów nad nauką i technologią (STS) będzie dodatkowym atutem.

Opis zadań:

Celem projektu „SMARTUP: Inteligentny dom: przeobrażenia relacji społecznych związane z cyfryzacją przestrzeni domowej” jest zbadanie w jaki sposób cyfryzacja wpływa na przestrzeń domową. Obszarem zainteresowania działań zdefiniowanych w ramach projektu jest to, co dzieje się z domem, kiedy staje się on „inteligentny”/”inteligentniejszy” oraz co w tym kontekście koncepcja „inteligentności” oznacza dla domu i w domu. Badania przewidziane w projekcie koncentrują się także na tym, jakie są społeczne, środowiskowe i kulturowe konsekwencje uczynienia domu „inteligentnym”. Przestrzeń domowa tradycyjnie definiowana jest poprzez odniesienie do takich przykładowych dychotomii, jak zewnętrze/wnętrze, sfera publiczna/sfera prywatna, praca/opieka, męskość/kobiecość, człowiek/technologia. Cyfrowa transformacja domu znacząco wpływa na te podziały, a także na wynikającą z nich dynamikę procesów społeczno-kulturowych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście nasilenia się technologizacji i digitalizacji przestrzeni domowej w warunkach trwającej pandemii COVID-19. Projekt SMARTUP bada, w jaki sposób przestrzeń domu została przekształcona przez rosnącą cyfryzację i jakie konsekwencje ten proces generuje w odniesieniu do: 1) konceptualnego rozumienia („inteligentnego”) domu; 2) sposobów wyobrażania sobie, planowania i projektowania (inteligentnego) domu; 3) codziennych form doświadczania przestrzeni domowej. Te trzy do pewnego stopnia zazębiające się obszary istotne dla rozumienia czym jest „inteligentny” dom i do jakich zjawisk i procesów się przyczynia przestudiowane zostaną w ramach niniejszego transdyscyplinarnego projektu badawczego skupiającego badaczy reprezentujących takie dyscypliny jak socjologia, antropologia, studia nad projektowaniem (design studies), studia kulturowe i studia (post)humanistyczne. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia projekt stworzy unikalne rozumienie przemian spowodowanych rozprzestrzenianiem się technologii cyfrowych we współczesnych domach. To z kolei pomoże w poszerzeniu teoretycznego myślenia dotyczącego naukowego ujęcia koncepcji „domu” czy „przestrzeni domowej”. W oparciu o szeroką współpracę z praktykami zaangażowanymi w procesy projektowania i produkcji inteligentnych domów oraz instytucjami obywatelskimi i kulturalnymi, projekt wytworzy kompleksową wiedzę dotyczącą wpływu transformacji cyfrowej na sferę domową oraz zidentyfikuje i zanalizuje szersze implikacje społeczne i kulturowe tego procesu. Tym samym badania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do wypełnienia istotnych luk w wiedzy dotyczącej funkcjonowania „inteligentnych” domów, sytuując te rozważania w szerszych kontekstach społeczno-kulturowych.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Czeską Akademią Nauk (Sociologický ústav AV ČR), Aalto University (Department of Future Technologies), Uniwersytetem w Paderborn (Fakultät für Kulturwissenschaften, Fach Soziologie) i Uniwersytetem w Cardiff (Welsh School of Architecture) (https://www.era-learn.eu/network-information/networks/chanse/transformations-social-and-cultural-dynamics-in-the-digital-age/smart-ening-up-the-modern-home-redesigning-power-dynamics-through-domestic-space-digitalization).

W Uniwersytecie Łódzkim projektem kierować będzie dr hab. Dorota Golańska, prof. UŁ z Katedry Badań Kulturowych (https://www.uni.lodz.pl/pracownicy/dorota-golanska).

Do zadań kandydata/kandydatki będzie należało przeprowadzenie badań jakościowych bazujących na wywiadach indywidualnych i grupowych (w tym rekrutacja uczestników) oraz opracowanie ich wyników w oparciu o zastosowanie teorii ugruntowanej, także we współpracy z zespołem międzynarodowym. Kandydat/ka będzie uczestniczyć w tworzeniu rezultatów projektu (takich jak artykuły naukowe, wystąpienia konferencyjne) indywidualnie oraz we współpracy z członkami zespołu międzynarodowego oraz będzie współodpowiedzialny/a za upowszechnianie rezultatów projektu poprzez uczestnictwo w wydarzeniach popularno-naukowych organizowanych w ramach projektu (we współpracy ze stowarzyszonymi partnerami projektu, takimi jak muzea, sieci badawcze, organizacje non-profit).

Oferujemy umowę o pracę na stanowisku badawczym, początkowo na okres 1 roku, która – po dokonaniu okresowej ewaluacji – może zostać przedłużona o kolejne 2 lata.

Roczny budżet przeznaczony na wynagrodzenie osoby zatrudnionej na stanowisku post-doc w ramach niniejszego projektu wynosi 120 000 zł (w tym koszty pracodawcy); budżet całkowity (na 3 lata) wynosi 360 000 zł. Osoba wyłoniona w konkursie zostanie zatrudniona na etacie adiunkta w grupie pracowników badawczych i będzie mogła korzystać ze wszystkich przywilejów należnych pracownikom Uniwersytetu Łódzkiego. Zwycięski kandydat/zwycięska kandydatka zostanie poproszony/a o złożenie oświadczenia o prowadzeniu działalności naukowej w dyscyplinie nauki o kulturze i religii (lub pokrewnej).

Nie ma konieczności stałego przebywania w (okolicy) Łodzi, jakkolwiek kandydat/ka musi brać pod uwagę konieczność regularnego uczestniczenia w spotkaniach zespołu projektowego na miejscu. Realizacja projektu rozpocznie się na przełomie października i listopada 2022 r.

Dodatkowe informacje:

Wymagane dokumenty:

Kandydat/ka powinien/a złożyć następujące dokumenty:

– kopię dyplomu doktora;

– list motywacyjny zawierający opis zainteresowań i osiągnięć naukowych oraz uzasadnienie zamiaru podjęcia pracy naukowej w ramach projektu badawczego;

– życiorys zawierający przebieg dotychczasowego kształcenia i zatrudnienia oraz listę publikacji i innych osiągnięć naukowych;

– kopię 3 publikacji własnego autorstwa/współautorstwa;

– przynajmniej jeden list rekomendacyjny (jeśli kandydat/ka posiada) i/lub kontakt do 2 osób, które mogłyby udzielić referencji;

– oświadczenie: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883)”.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres mailowy dorota.golanska@uni.lodz.pl do dnia 20.09.2022 r. z tytułem wiadomości „POST-DOC CHANSE”.

Wnioski niekompletne zostaną odrzucone. Komisja konkursowa dokona oceny aplikacji, wybrani/e kandydaci/ki zostaną zaproszeni/zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się w języku angielskim, za pośrednictwem wybranej platformy internetowej, po czym przewodniczący/a komisji konkursowej przygotuje protokół zawierający kandydaturę rekomendowanej osoby do pracy w projekcie badawczym. W przypadku dodatkowych pytań komisja będzie się kontaktowała z wybranymi osobami. Osoba wybrana na stanowisko zostanie o tym poinformowana drogą mailową.

Termin rozstrzygnięcia konkursu: 20 października 2022

Uniwersytet Łódzki nie zapewnia zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania.