Adiunkt stanowisko badawcze

  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk humanistycznych
  • historia

Opis stanowiska

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych na Wydziale Neofilologii UW.

Nasze wymagania

  • od kandydata/kandydatki na to stanowisko wymaga się spełniania wymagań, o których mowa w art. 113 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2023 r. z 742 z późn. zm.)
  • stopień naukowy doktora w zakresie historii, historii sztuki lub religioznawstwa uzyskany w ciągu ostatnich 10 lat (po 1 stycznia 2013 r.)
  • potwierdzone dyplomem licencjata lub magistra wykształcenie w zakresie historii, historii sztuki lub religioznawstwa
  • potwierdzona publikacjami specjalizacja w zakresie badań nad przedhiszpańską i wczesnokolonialną kulturą i religią Indian Nahua
  • bardzo dobra znajomość kolonialnego języka nahuatl, udokumentowana samodzielnie wykonanymi tłumaczeniami z tego języka
  • znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego na poziomie B2, potwierdzona certyfikatem lub publikacjami naukowymi w tych językach
  • podstawowa znajomość języka francuskiego i włoskiego (umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstów w tych językach)
  • doświadczenie w pracy z bazami danych
  • obsługa oprogramowania MS Office i Google Workspace
  • gotowość do przeprowadzenia się do Warszawy na czas trwania projektu.

Mile widziane

  • doświadczenie w przeprowadzaniu kwerend archiwalnych i bibliotecznych
  • doświadczenie w pracy nad księgami indiańskimi (kodeksami) ze Środkowego Meksyku
  • bardzo dobra organizacja pracy i umiejętność zarządzania czasem
  • doświadczenie w pracy w zespołach badawczych
  • komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktów

Zakres obowiązków

  • Przeszukiwanie wczesnokolonialnych (XVI-XVII w.) źródeł w językach nahuatl, hiszpańskim, włoskim i francuskim pod kątem informacji na temat przedhiszpańskich bóstw i innych istot zaświatowych w kulturze nahuańskiej.
  • Przeszukiwanie kolekcji zabytków i artefaktów (rzeźby, ceramika, elementy architektury, malowidła, itp.) pochodzących z kultury nahuańskiej (Środkowy Meksyk, późny okres postklasyczny) pod kątem identyfikacji elementów ikonograficznych związanych z koncepcją teotl.
  • Sortowanie i gromadzenie zebranych informacji w specjalnie zaprojektowanej do tego celu bazie danych projektu TEOTL.
  • Partycypacja w analizie zgromadzonego w bazie danych materiału badawczego (ze szczególnym uwzględnieniem materiału ikonograficznego) na potrzeby badań własnych oraz badań innych członków zespołu.
  • Współorganizacja wydarzeń projektowych (panele, konferencje, warsztaty).
  • Publikacja artykułów naukowych związanych z tematem projektu w międzynarodowych czasopismach i monografiach naukowych.
  • Udział w kwerendach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych w Europie, Meksyku i USA.
  • Udział w międzynarodowych kongresach i seminariach związanych z zakresem projektu, a także w warsztatach organizowanych w ramach projektu.
  • Udział w organizowanych co dwa tygodnie spotkaniach zespołu (osobiście lub za pomocą komunikatorów internetowych) dotyczących postępów w pracy.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • Podanie o zatrudnienie
  • Informację o przetwarzaniu danych osobowych (formularz dostępny na stronie Uniwersytetu Warszawskiego: https://bsp.adm.uw.edu.pl/bsp-druki-do-pobrania/)
  • Oświadczenie o zapoznaniu się i akceptacji zasad przeprowadzania konkursów na stanowisko nauczyciela akademickiego (formularz dostępny na stronie Wydziału Neofilologii: https://neofilologia.uw.edu.pl/konkursy-i-procedury-awansowe/formularze-2/)
  • Dyplom doktora
  • Życiorys
  • Kwestionariusz osobowy
  • Wykaz publikacji
  • Rozprawę doktorską w formacie pdf
  • Inne dokumenty mające znaczenie dla sprawy /z inicjatywy kandydata/