Adiunkt stanowisko badawczo-dydaktyczne

Wydział Fizyki
Politechnika Warszawska
  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • nauki fizyczne

Opis stanowiska

Proponowane stanowisko adiunkta badawczo-dydaktycznego obejmować będzie teoretyczne badania nowatorskich materiałów nanostrukturalnych (w tym dwuwymiarowych i nanokompozytowych), w szczególności pod kątem ich właściwości fizycznych mikroskopowych (m. in. struktury elektronowej i drgań sieci krystalicznej – fononów) oraz makroskopowych (w tym współczynnika przewodności cieplnej i zespolonej funkcji dielektrycznej) – również z uwzględnieniem wpływu temperatury sieci krystalicznej. Realizowane prace będą bazować na symulacjach kwantowo-mechanicznych (w tym metodą DFT – dla materiałów jednofazowych) oraz na rozwiązywaniu równań fizycznych na poziomie makroskopowym (np. równań Maxwella – dla kompozytów wielofazowych). Istotna będzie także praca ze studentami – w tym prowadzenie wykładów, zajęć ćwiczeniowych oraz laboratoryjnych z fizyki, a także prowadzenie prac dyplomowych.

Nasze wymagania

  • ukończenie studiów wyższych i uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub tytułu równorzędnego
  • posiadanie stopnia naukowego doktora
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego
  • profil naukowy wiążący się ze specjalnością naukową Zakładu
  • znajomość fizyki teoretycznej ze szczególnym uwzględnieniem fizyki ciała stałego, w tym dla materiałów dwuwymiarowych i nanokompozytowych
  • znajomość zagadnień związanych z: (i) teoretycznym opisem struktury elektronowej oraz fononowej w ciele stałym – ze szczególnym uwzględnieniem wpływu temperatury sieci krystalicznej i anharmoniczności potencjałów międzyatomowych na propagację i rozpraszanie fononów, (ii) propagacją fal elektromagnetycznych (w szczególności w zakresie mikrofalowym) w ciałach stałych – w tym w materiałach wielofazowych
  • teorii funkcjonału gęstości) struktury elektronowej i fononowej w materiałach dwu- i trójwymiarowych, w tym z uwzględnieniem temperatury i efektów anharmonicznych – za pomocą programów wykorzystujących bazę funkcyjną w postaci fal płaskich (np. Quantum ESPRESSO) oraz orbitali zlokalizowanych (np. SIESTA), (ii) wykonywania obliczeń propagacji fal elektromagnetycznych za pomocą metody elementów skończonych (np. w programie COMSOL Multiphysics) oraz metody różnic skończonych w dziedzinie czasu (np. w QuickWave), (iii) programowania w językach: niskopoziomowym (np. C, C++) oraz wysokopoziomowym (np. MATLAB, Python);
  • doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z fizyki – w szczególności laboratoryjnych i ćwiczeniowych w języku polskim
  • doświadczenie w realizacji i prowadzeniu projektów badawczych w tematyce związanej z obszarem zatrudnienia
  • udokumentowany dorobek naukowy oraz doświadczenie w realizacji i prowadzeniu projektów badawczych w tematyce związanej z obszarem zatrudnienia, a ponadto doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z fizyki – w szczególności laboratoryjnych i ćwiczeniowych w języku polskim.

Zakres obowiązków

  • Realizowane prace będą bazować na symulacjach kwantowo-mechanicznych (w tym metodą DFT – dla materiałów jednofazowych) oraz na rozwiązywaniu równań fizycznych na poziomie makroskopowym (np. równań Maxwella – dla kompozytów wielofazowych). Istotna będzie także praca ze studentami – w tym prowadzenie wykładów, zajęć ćwiczeniowych oraz laboratoryjnych z fizyki, a także prowadzenie prac dyplomowych.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • podanie do prorektora ds. ogólnych
  • życiorys
  • kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
  • kopie dyplomu ukończenia studiów wyższych i uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub tytułu równorzędnego
  • odpis dyplomu doktorskiego
  • wykaz dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego
  • inne dokumenty potwierdzające posiadanie dodatkowych kwalifikacji
  • oświadczenie o uznaniu PW jako podstawowego miejsca pracy, w rozumieniu ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
  • oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnej
  • oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych
  • oświadczenie o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
  • oświadczenie o nieukaraniu karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 276 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy
  • oświadczenie o spełnianiu warunku, o którym mowa w art. 209 ust.10 pkt 2 lub 3 ustawy- jeśli dotyczy