Asystent stanowisko badawcze

Instytut Nauk Społecznych
Uniwersytet SWPS
  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: część etatu, umowa o pracę
  • Wynagrodzenie: 1 650,78 zł brutto
  • Dziedzina nauk społecznych
  • nauki socjologiczne

Opis stanowiska

Struktura a sprawczość: transnarodowe i szkolne tranzycje przymusowych dzieci migrantów z Ukrainy w Polsce

Celem projektu jest zbadanie transnarodowych tranzycji, które obejmują zmiany kontekstu społecznego, kulturowego i edukacyjnego w sytuacji migracji. Projekt koncentruje się na ukraińskiej młodzieży z doświadczeniem przymusowej migracji (FMA) w Polsce (w dwóch miastach: Warszawa i Lublin). Szczegółowo zbadamy przejścia szkolne (tzw. middle-to-high-school transitions) ukraińskiej młodzieży w dobie przymusowej migracji. Sprawdzimy w jaki sposób młodzi migranci (w wieku 13-17 lat), którzy opuścili Ukrainę w wyniku inwazji Rosji w 2022 r., tworzą nowe modele socjalizacji w krytycznym okresie przejścia społecznego i akademickiego ze szkoły podstawowej do szkoły średniej w Polsce.

Nasze wymagania

  • Stopień doktora nauk społecznych w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie socjologii lub pokrewnych (uzyskanego najpóźniej na dzień 30 września 2024 r.)
  • Powyżej 5 lat doświadczenia badawczego
  • Biegła znajomość języka polskiego i angielskiego
  • Znajomość kontekstu migracji dzieci z Ukrainy
  • Znajomość polityk edukacyjnych dzieci w Polsce
  • Chęć zaangażowania się w życie naukowe i badawcze
  • Zainteresowania badawcze z zakresu socjologii dzieciństwa, migracji, edukacji, polityki migracyjnej i edukacyjnej, relacji rówieśniczych
  • Chęć rozwijania się w zakresie badań naukowych i współpracy z centrum badawczym Młodzi w Centrum USWPS
  • Znajomość metodologii badań społecznych

Mile widziane

  • Znajomość języka ukraińskiego będzie dużym atutem

Zakres obowiązków

  • Wspieranie przygotowania badań w drugiej lokalizacji, Lublinie
  • Rekrutacja uczestników badania i przeprowadzanie wywiadów z przedstawicielami instytucji kształtujących politykę migracyjną i edukacyjną
  • Wsparcie w procesie rekrutacji dzieci i rodziców mieszkających w Lublinie
  • Przeprowadzanie wywiadów z dziećmi i rodzicami
  • Wspieranie PI i doktoranta/ki w realizacji WP 2, 3 i 5 (realizacja badania metodą jakościową)
  • Przygotowanie co najmniej jednej publikacji z projektu lub dwóch publikacji we współautorstwie (gdzie autorem jest PI lub doktorant/ka)
  • Upowszechnianie wyników badania
  • Uczestniczenie w spotkaniach zespołowych
  • Udział w życiu naukowym Centrum badawczego Młodzi w Centrum USWPS

Oferujemy

  • Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną w wymiarze 0,3 etatu (16 godzin w tygodniu)
  • Wynagrodzenie w wysokości: 1 650,78 zł brutto przy 0,3 etatu
  • Pracę w profesjonalnym i przyjaznym otoczeniu
  • Wsparcie mentorskie i możliwość rozwoju kompetencji badawczych
  • Rozwój doświadczenia akademickiego (udział w konferencjach, seminariach i warsztatach naukowych, współudział w przygotowywaniu publikacji naukowych)

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • CV naukowe zawierające w szczególności:
  • opis osiągnięć naukowych
  • wystąpienia na konferencjach naukowych oraz listę publikacji w renomowanych wydawnictwach /czasopismach naukowych
  • udział w projektach naukowych, warsztatach i szkoleniach naukowych
  • otrzymane stypendia, nagrody związane z działalnością naukową
  • Skan dokumentów potwierdzających uzyskanie stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie socjologii lub pokrewnych, lub zaświadczenie o planowanym terminie jego uzyskania

Załączniki

Weź udział w rekrutacji