Post-doc stanowisko badawcze

  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: część etatu, umowa o pracę
  • Wynagrodzenie: 8000-8500 zł brutto
  • Dziedzina nauk humanistycznych
  • historia

Opis stanowiska

Stanowisko adiunkta badawczego (Post-doc) w międzynarodowym projekcie ERC TEOTL, zatrudnienie na 1/2 etatu. Głównym celem projektu TEOTL jest zrozumienie co kryło się za jedną z podstawowych kategorii religijnych przedhiszpańskich Indian Nahua, określanej w języku nahuatl terminem teotl. Aby kompleksowo zbadać ten problem, projekt skupia się na przebadaniu następujących czterech obszarów badawczych: 1) tzw. panteon bogów azteckich; 2) relacja między kategorią teotl a innymi ważnymi kategoriami religijnym (np. tonalli, nahualli, ixiptla, i inne); 3) analiza filologiczna terminu teotl w kolokacjach, związkach i dyskursie; 4) użycie terminu teotl w kolonialnym chrześcijańskim dyskursie nahuatl. Korzystając z heterogenicznego zbioru danych tekstowych i ikonograficznych, TEOTL projekt zastosuje nowatorskie połączenie metod badawczych na przecięciu tradycyjnych (etnohistoria, religioznawstwo, historia sztuki, filologii, językoznawstwa) i humanistyki cyfrowej (analiza sieciowa).

Nasze wymagania

  • stopień naukowy doktora w zakresie historii, nauki o kulturze i religii (dawniej kulturoznawstwo) lub literaturoznawstwa
  • poświadczona publikacjami specjalizacja w zakresie badań nad przedhiszpańską i wczesnokolonialną kulturą, historią i religią Indian Nahua
  • poświadczona publikacjami naukowymi znajomość korpusów pieśni Cantares mexicanos i Romances de los señores de la Nueva España
  • doskonała znajomość kolonialnego języka nahuatl, udokumentowana samodzielnie wykonanymi tłumaczeniami z tego języka
  • bardzo dobra znajomość języka hiszpańskiego (min. C1) i angielskiego (min. B2), potwierdzona certyfikatem lub publikacjami naukowymi w tych językach
  • obsługa oprogramowania MS Office i Google Workspace
  • gotowość do przeprowadzenia się do Warszawy na czas trwania projektu

Mile widziane

  • paleografia XVI- i XVII-wiecznych tekstów w językach hiszpańskim i nahuatl
  • doświadczenie w pracy z bazami danych
  • bardzo dobra organizacja pracy i umiejętność zarządzania czasem
  • doświadczenie w pracy w zespołach badawczych
  • komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktów

Zakres obowiązków

  • Przeszukiwanie wczesnokolonialnych (XVI-XVII w.) źródeł w językach nahuatl i hiszpańskim pod kątem informacji na temat przedhiszpańskich bóstw i innych istot zaświatowych w kulturze nahuańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem korpusów pieśni Cantares mexicanos i Romances de los señores de la Nueva España
  • Przeszukiwanie wczesnokolonialnych (XVI-XVII w.) źródeł w językach nahuatl i hiszpańskim pod kątem terminologii w języku nahuatl zawierającej morfem teo (od teotl)
  • Analiza korelacji między przedhiszpańskimi bóstwami Indian Nahua a katolickimi świętymi
  • Sortowanie i gromadzenie zebranych informacji w specjalnie zaprojektowanej do tego celu bazie danych projektu TEOTL
  • Partycypacja w analizie zgromadzonego w bazie danych materiału badawczego na potrzeby badań własnych oraz badań innych członków zespołu
  • Współorganizacja wydarzeń projektowych (panele, konferencje, warsztaty)
  • Publikacja artykułów naukowych związanych z tematem projektu w międzynarodowych czasopismach i monografiach naukowych
  • Udział w międzynarodowych kongresach i seminariach związanych z zakresem projektu, a także w warsztatach organizowanych w ramach projektu.
  • Udział w organizowanych co dwa tygodnie spotkaniach zespołu (osobiście lub za pomocą komunikatorów internetowych) dotyczących postępów w pracy

Oferujemy

  • Umowa o pracę na czas określony - 48 miesięcy
  • Praca w międzynarodowym projekcie ERC

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • Zgłoszenie do konkursu – podanie do JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
  • Kopia dyplomu doktorskiego
  • CV (po polsku lub po angielsku)
  • Lista publikacji (po polsku lub po angielsku)
  • List motywacyjny (po polsku lub po angielsku)
  • Informacja o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 r. poz. 1000 z późn. zm.;)
  • Kwestionariusz osobowy dla kandydata (Kwestionariusz dla osoby obiegającej się o zatrudnienie)