Doktorant(k)a – Uczestniczka/uczestnik szkoły doktorskiej

Instytut Nauk Społecznych
Uniwersytet SWPS
  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę
  • Dziedzina nauk społecznych
  • nauki socjologiczne

Opis stanowiska

Nazwa projektu:

Relacje międzypokoleniowe we wchodzeniu-w-dorosłość migrantów i migrantek. Badanie polskich rodzin młodych dorosłych w Niemczech i Norwegii (IRIMTA)

Opis:

Projekt IRIMTA koncentruje się na znaczeniu relacji międzypokoleniowych wśród młodych dorosłych (w wieku 18-29 lat), którzy wchodzą w dorosłość w polskich rodzinach migracyjnych. Projekt koncentruje się na osobach urodzonych w Polsce, które w okresie dzieciństwa lub dorastania na stałe przeniosły się za granicę (tj. pokolenie 1,5) lub urodziły się za granicą z polskimi (migrującymi) rodzicami (drugie pokolenie). Projekt wykorzystuje jakościowe podejście badawcze o charakterze wielostanowiskowym (Niemcy i Norwegia jako kraje docelowe), wieloperspektywicznym (badane są dwa pokolenia: młody dorosły i rodzic z rodziny) i podłużnym (wywiady i asynchroniczny follow-up online).

Kierowniczka projektu: Dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS

Młodzi w Centrum Lab

Warszawa

Zadania na stanowisku:

  • Realizacja programu kształcenia Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS, który zakończy się uzyskaniem stopnia naukowego doktora w terminie do 12. miesięcy od zakończenia realizacji projektu;
  • Realizacja indywidualnego planu badawczego spójnego z realizowanym projektem badawczym IRIMTA, który obejmie następujące zadania: współpraca w przygotowaniu narzędzi badawczych; rekrutacja badanych, realizacja badań terenowych / prowadzenie wywiadów w ramach międzypokoleniowego jakościowego badania podłużnego w Niemczech i Norwegii; analizy danych; przygotowanie polskojęzycznych i międzynarodowych publikacji z projektu – we współpracy z Kierowniczką i samodzielnie, w ramach pracy nad rozprawą doktorską;
  • Odbycie obowiązkowego stażu doktorskiego na Uniwersytecie OsloMet w Norwegii;
  • Aktywny udział w upowszechnianiu wyników projektu poprzez wystąpienia konferencyjne i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
  • Przygotowanie danych z projektu IRIMTA do archiwizacji w repozytorium “Tranzycje i czas”;
  • Zaangażowanie w działania ośrodka badawczego Młodzi w Centrum Lab.

Wymagania:

  • Tytuł magistra w zakresie nauk społecznych (uzyskany najpóźniej na dzień 30 września 2023 r.);
  • Gotowość do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu SWPS;
  • Udokumentowane doświadczenie w pracy badawczej w projektach naukowych (np. uczestnictwo w projektach, realizacja badań w toku studiów, prowadzenie badań własnych do prac dyplomowych, doświadczenie/praca zawodowa w badaniach komercyjnych), zwłaszcza w zakresie prowadzenia jakościowych badań i analiz. Mile widziana znajomość oprogramowania do analiz danych jakościowych);
  • Znajomość języka polskiego umożliwiająca swobodne prowadzenie wywiadów z polskimi migrant(k)ami;
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym przygotowywanie publikacji naukowych (min. C1); mile widziana znajomość języków krajów, w których prowadzone będą badania (norweski, niemiecki);
  • Zainteresowania badawcze w jednym z obszarów: studia nad młodymi i pokoleniami, studia migracyjne, socjologia rodzin i intymności, badania jakościowe;
  • Zdolności analityczne, dobra organizacja pracy, wysokie kompetencje interpersonalne i empatia;
  • Atutem będzie udokumentowane zainteresowanie badawczo-naukową ścieżką kariery, np. udział w konferencjach, publikacje, etc..

Oferujemy:‌ ‌

  • Umowę stypendialną na okres 48 m-cy,
  • Stypendium w miesięcznej wysokości:   5000 zł brutto brutto (do miesiąca, w którym zostanie przeprowadzona śródokresowa ocena doktoranta w szkole doktorskiej), 6 000 zł brutto brutto (po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa doktoranta w szkole doktorskiej);
  • Pracę w profesjonalnym i przyjaznym otoczeniu, wśród znakomitych naukowców i naukowczyń, opiniotwórczych ekspertów i ekspertek.

Wymagane dokumenty:

  • CV naukowe zawierające w szczególności opis osiągnięć naukowych (stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych i konferencjach) oraz opis kompetencji do realizacji zadań określonych w opisie zadań.
  • Skan dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego magistra lub oświadczenia o ustalonym terminem obrony  (niezbędne jest dostarczenie skanu dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego magistra przed rozpoczęciem stypendium).

Zgłoszenia

Zgłoszenie należy przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza rekrutacyjnego: https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx?WebID=ec2aff62085b46e79b2f5ead1f32ce58

Termin nadsyłania aplikacji:  8 czerwca 2023 r.

Termin rozstrzygnięcia konkursu: 28 czerwca 2023 r.

Termin rozpoczęcia pracy:  1 października 2023 r.

Kryteria formalne:

  • dorobek naukowy kandydata/kandydatki: 50% oceny końcowej;
  • kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym – 30% oceny końcowej;
  • osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych, stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych – 20% oceny końcowej.

Skład‌ ‌komisji‌ ‌konkursowej: ‌

  • Dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS – Przewodnicząca Komisji;
  • Dr Justyna Sarnowska- Wilczyńska – Członkini komisji;
  • Dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. Uniwersytetu SWPS – Członek komisji;
  • Anna Piotrowska – Przedstawicielka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej;
  • Joanna Buczyńska – Przedstawicielka Działu Personalnego;
  • Anna Zając – Sekretarz Komisji.

Link do regulaminu NCN https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/preludiumbis4

Do konkursu może przystąpić osoba, która nie posiada stopnia doktora i nie jest uczestnikiem szkoły doktorskiej

Kandydat rekomendowany do zatrudnienia w poniższym konkursie jednocześnie przechodzi rekrutację do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie SWPS.

Komisja‌ ‌konkursowa‌ ‌zastrzega‌ ‌sobie‌ ‌prawo‌ ‌do‌ ‌kontaktu‌ ‌jedynie‌ ‌z‌ ‌wybranymi‌ ‌kandydatami.‌ ‌

‌W razie potrzeby dodatkowe informacje można uzyskać poprzez kontakt elektroniczny pod adresem azajac2@swps.edu.pl