Adiunkt stanowisko badawczo-dydaktyczne

Wydział Chemii
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Miejsce: Poznań
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • nauki chemiczne

Opis stanowiska

Prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk chemicznych, prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie wyznaczonym przez Dziekana Wydziału Chemii – w szczególności na kierunku chemia, specjalność chemia kosmetyczna. Oczekujemy, że kandydat będzie aktywnie prowadził samodzielnie oryginalne projekty naukowe, także pozyskując na ich finansowanie środki z agencji grantowych.

Po 18 miesiącach przewiduje się weryfikację osiągnięć dydaktycznych i badawczych. Istotną składową będzie też ocena złożonych aplikacji o przyznanie środków finansowych na realizację projektów badawczych. Pozytywna ocena komisji spowoduje przedłużenie zatrudnienia o dalsze dwa lata. Po ponownej ocenie możliwie będzie zatrudnienie na czas nieokreślony.
Bezwzględną przesłanką możliwości przedłużenia zatrudnienia będzie stosowanie się do zaleceń Dziekana w zakresie wykonywanej dydaktyki (pozytywna opinia odpowiedniego kierownika Laboratorium dydaktycznego).

Nasze wymagania

  • Do konkursu mogą przystąpić osoby, spełniające wymogi określone w art. 113 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 tekst jednolity ze zmianami) oraz spełniające następujące wymagania: • stopień doktora nauk chemicznych lub pokrewnych (fizycznych, biologicznych) • znaczący dorobek naukowy w dziedzinie nauki chemiczne • plany naukowe – w szczególności rozwinięcie nowej tematyki badawczej, stworzenie zespołu
  • • język polski – biegła w mowie i piśmie znajomość języka polskiego • język angielski – bardzo dobra znajomość języka angielskiego, potwierdzona certyfikatem na poziomie co najmniej B2 (egzamin doktorski uważny jest za równoważny); nie dotyczy kandydatów, dla których angielski jest językiem rodzimym;
  • • Dorobek publikacyjny w zakresie nauk chemicznych, w tym zwłaszcza w zakresie chemii kosmetycznej.

Mile widziane

  • 1. Tematyka rozprawy doktorskiej z zakresu chemii kosmetycznej.
  • 2. Udokumentowany dorobek naukowy w zakresie chemii kosmetycznej.
  • 3. Udokumentowana informacja na temat uzyskanych patentów i zgłoszeń patentowych.
  • 4. Doświadczenie w realizacji zadań badawczych w ramach projektów finansowanych przez NCN i/lub NCBR i/lub FNP.
  • 5. Znajomość technik wykorzystywanych do badań fizykochemicznych, badań stabilności oraz analizy instrumentalnej produktów kosmetycznych, m.in. badanie stabilności metodą wielokrotnego rozpraszania światła (MLS), wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC).
  • 6. Wiedza z zakresu badań in vivo (aplikacyjno-aparaturowych) produktów kosmetycznych oraz nieinwazyjnych metod oceny parametrów skóry z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury (Corneometer® CM 825, Tewameter® TM 300, MoistureMap MM 100, Mexameter® MX 18, Skin-Colorimeter® CL 400, Cutometer® CM 825, Visioscan® VC 98, Visioline® VL 650, Ultrascan UC 22, Skin-pH-Meter® pH 905).
  • 7. Doświadczenie w otrzymywaniu i charakterystyce nanocząstek lipidowych z wykorzystaniem metod HSH (homogenizacji z wykorzystaniem homogenizatora wysokoobrotowego) oraz HPH (homogenizacji wysokociśnieniowej), ze szczególnym uwzględnieniem nośników lipidowych opartych na emulsji wielokrotnej (W/O/W) przeznaczonych do celów kosmetycznych.
  • 8. Doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z przedmiotów chemicznych, zwłaszcza na kierunku chemia, specjalność chemia kosmetyczna.
  • 9. Udokumentowana aktywność dydaktyczna, np. autorstwo skryptu, pomocnicze promotorstwo doktoratów, opieka nad pracami dyplomowymi studentów studiów licencjackich i magisterskich.
  • 10. Działalność promocyjna na rzecz Uczelni, m.in. zajęcia oferowane w ramach Uniwersytetu Otwartego, udział w przedsięwzięciach typu Noc Naukowców, Festiwal Nauki i Sztuki.

Zakres obowiązków

  • Prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk chemicznych, prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie wyznaczonym przez Dziekana Wydziału Chemii – w szczególności na kierunku chemia, specjalność chemia kosmetyczna. Oczekujemy, że kandydat będzie aktywnie prowadził samodzielnie oryginalne projekty naukowe, także pozyskując na ich finansowanie środki z agencji grantowych.

Oferujemy

  • atmosfera szacunku i współpracy
  • wspieranie pracowników z niepełnosprawnościami
  • elastyczny czas pracy
  • dofinansowanie nauki języków
  • dofinansowanie szkoleń i kursów
  • dodatkowe dni wolne na kształcenie
  • ubezpieczenia na życie
  • program emerytalny
  • fundusz oszczędnościowo – inwestycyjny
  • preferencyjne pożyczki
  • dodatkowe świadczenia socjalne
  • dofinansowanie wypoczynku
  • dofinansowanie wakacji dzieci
  • „13” pensja

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • 1. Zgłoszenie kandydata do konkursu
  • 2. Curriculum Vitae
  • 3. Dyplomy lub zaświadczenia wydane przez uczelnie potwierdzające wykształcenie i posiadane stopnie lub tytuł naukowy (w przypadku stopni naukowych uzyskanych za granicą - dokumenty muszą spełniać kryteria równoważności określone w art. 328 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. z 2023 r. poz. 742 tekst jednolity ze zmianami)
  • 4. Wykaz osiągnięć naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych; w tym - wykaz publikacji z określeniem i uzasadnieniem procentowego wkładu kandydata wraz z przypisaniem każdej publikacji 5-letniego IF z roku opublikowania oraz percentyla z bazy Scopus. - wykaz ewentualnych patentów i zgłoszeń patentów (numer, rok, tytuł, autorzy); - informacja o odbytych stażach naukowych z podaniem czasu trwania stażu; - informacja (potwierdzona odpowiednim pismem lub wydrukiem z bazy danych) o uzyskanych grantach i złożonych wnioskach o finansowanie badań naukowych z określeniem rodzaju grantu oraz charakteru udziału (kierownik, główny wykonawca).
  • 5. Opis najważniejszego osiągnięcia naukowego (maks. 2 strony znormalizowanego maszynopisu)
  • 6. Opis planów naukowych w perspektywie 4-letniej, w formie przypominającej opis skrócony wniosku grantowego (maks. 5 stron znormalizowanego maszynopisu), ze szczególnym wskazaniem na elementy będące nową tematyką badawczą. Opis musi zawierać analizę możliwości realizacji planów na Wydziale Chemii UAM (istniejące zespoły, zasoby aparaturowe).
  • 7. Opinie o działalności naukowej i dydaktycznej kandydata/ki przesłane bezpośrednio do Biura Dziekana przez dwie osoby ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora (dopuszcza się opinie osób pracujących na równoważnym stanowisku za granicą).
  • • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych następującej treści: Zgodnie z art. 6 ust.1 lit a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. U. UE L 119/1 z dnia 4 maja 2016 r.) wyrażam zgodę na przetwarzania danych osobowych innych niż: imię, (imiona) i nazwisko; imiona rodziców; data urodzenia; miejsce zamieszkania (adres do korespondencji); wykształcenie; przebieg dotychczasowego zatrudnienia, zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb aktualnej rekrutacji.";