Adiunkt stanowisko badawczo-dydaktyczne

Wydział Chemii
Uniwersytet Wrocławski
  • Miejsce: Wroclaw
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • nauki chemiczne

Opis stanowiska

Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Zastosowań Informatyki w Chemii na Wydziale Chemii

Konkurs nr 115.2024.ZZI.WCH.MR z dnia 05.09.2024
Jednostka organizacyjna: Zakład Zastosowań Informatyki w Chemii
Stanowisko: adiunkt
Rodzaj stanowiska: badawczo-dydaktyczne
Obszar/dyscyplina naukowa prowadzonych badań: nauki chemiczne
Wymiar etatu: pełny
Liczba etatów: 1
Termin składania dokumentów: 05.10.2024 r.
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: październik 2024 r.
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: październik 2024 r.
Okres zatrudnienia: czas określony

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nasze wymagania

  • Kandydat powinien spełniać następujące warunki:
  • Posiadać stopień doktora nauk chemicznych.
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie (publikacje) w badaniach oddziaływań niekowalencyjnych.
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie (publikacje) w badaniach układów o znaczeniu biologicznym i w różnych stanach skupienia (faza gazowa, modele rozpuszczalnikowe, faza krystaliczna).
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie (publikacje) w metodach dynamiki klasycznej i ab initio, metadynamiki oraz metodach analizy struktury elektronowej i podziału energii oddziaływania.
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie badawcze w metodach obliczeniowej spektroskopii molekularnej.
  • Posiadać w swoim dorobku staż naukowy związany z jedną z dziedzin wymienionych w punktach 2-5.
  • Posiadać kompetencje w dziedzinie metod uczenia maszynowego i głębokiego (machine learning, deep learning, w tym sieci neuronowe) wraz z umiejętnościami pozwalającymi na korzystanie z odpowiednich narzędzi informatycznych (biblioteki uczenia maszynowego, np. TensorFlow), analizę danych oraz tworzenie baz danych.
  • Posiadać umiejętności programowania funkcyjnego i obiektowego w popularnych językach programowania (np. Python, C++).
  • Posiadać doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych związanych z zastosowaniem komputerów w chemii.
  • Posiadać znajomość języka polskiego w stopniu pozwalającym na prowadzenie zajęć dydaktycznych.
  • Posiadać znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie w stopniu pozwalającym na prowadzenie zajęć anglojęzycznych, pisanie publikacji i wniosków grantowych.
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie w organizacji konferencji naukowych.
  • Posiadać udokumentowane doświadczenie w działaniach związanych z popularyzacją nauki.

Zakres obowiązków

  • w obszarze badawczym:
  • Prowadzenie badań w obszarze teoretycznego opisu oddziaływań niekowalencyjnych różnej mocy (wiązania wodorowe, halogenowe, chalkogenowe, pnikogenowe itd.) metodami statycznymi i dynamicznymi.
  • Prowadzenie badań układów o znaczeniu biologicznym i materiałowym z zastosowaniem chemii obliczeniowej, w tym użycie dekompozycji energii oddziaływania (schematy EDA, SAPT).
  • Prowadzenie eksperymentów numerycznych nad wpływem kwantowanie ruchów jądrowych na właściwości molekularne.
  • Prowadzenie badań związków metaloorganicznych i modelowanie ścieżek reakcji, także w kontekście zastosowań katalitycznych (modele statyczne i dynamiczne).
  • Prace rozwojowe nad zastosowaniem metod uczenia maszynowego w dziedzinie dynamiki molekularnej.
  • Prace rozwojowe nad zastosowaniem metod uczenia głębokiego w dziedzinie projektowania związków o pożądanych właściwościach, w tym Computer-Aided Drug Design.
  • Prace rozwojowe nad wykorzystaniem metod uczenia maszynowego, w tym sieci neuronowych, do analizy baz danych, w szczególności baz danych chemometrycznych i cheminformatycznych.
  • Systematyczne publikowanie otrzymanych wyników zarówno w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, jaki i krajowym (element popularyzacji nauki).
  • Prace rozwojowe dotyczące zastosowania komputerów w chemii i wykorzystania komputerów dużej mocy.
  • Ubieganie się o środki finansowe na badania oraz nawiązywanie współprac krajowych i międzynarodowych, w tym z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
  • Zaangażowanie w organizację konferencji naukowych.
  • w obszarze dydaktycznym:
  • Prowadzenie zajęć dydaktycznych, zwłaszcza z zaawansowanych metod zastosowania komputerów w chemii, wykorzystania metod sztucznej inteligencji (laboratorium, seminarium, wykłady).
  • Opieka nad dyplomantami (magistrantami i licencjatami).
  • Włączenie się w działalność dydaktyczną i organizacyjną skierowaną do uczniów zainteresowanych chemią.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
  • Życiorys. W życiorysie należy dopisać: w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko …” w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko …”
  • Kserokopię dyplomu poświadczającego uzyskanie stopnia doktora.
  • Oświadczenie, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
  • Deklarację co do dyscypliny, w której kandydat będzie prowadził badania, a w przypadku osób prowadzących badania w więcej niż jednej dyscyplinie: procentowy udział swojego zaangażowania w każdą z tych dyscyplin (pobierz Deklaracja dot. dyscypliny naukowej).
  • Autoreferat zawierający opis działalności naukowej, stopnia umiędzynarodowienia, działalności organizacyjnej i działalności dydaktycznej kandydata.
  • Spis publikacji za okres nie dłuższy niż 10 lat.
  • Elektroniczne wersje trzech najważniejszych publikacji, które kandydat uważa za reprezentatywne dla swojego dorobku naukowego lub wyjaśnienie ich braku.
  • Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora
  • Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).