Adiunkt stanowisko badawcze

MAŁOPOLSKIE CENTRUM BIOTECHNOLOGII
Uniwersytet Jagielloński
  • Miejsce: Kraków
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • nauki biologiczne

Opis stanowiska

Wybrany Kandydat / Kandydatka będzie pracować nad finansowanym przez NCN projektem, którego celem jest zrozumienie wzajemnego oddziaływania tiolacji tRNA, homeostazy komórkowej i jej wkładu w poważne ludzkie patologie. Ze względu na fakt, że tiolacja tRNA jest kluczowa dla przetrwania neuronów i niektórych typów komórek nowotworowych, projekt ten zapewni podstawy do ukierunkowania potencjalnych strategii leczenia rzadkich chorób, neurodegeneracji i nowotworów na ten proces. Ostatecznym celem projektu jest szczegółowe poznanie mechanizmu tiolacji tRNA u ludzi i zrozumienie patologicznych konsekwencji jej nieprawidłowego działania. W realizacji projektu planujemy połączyć doświadczenie naszych zespołów z Krakowa i Wiednia w obszarach biologii komórki, genetyki myszy, biologii tRNA i biologii strukturalnej, aby komplementarnie odpowiedzieć na przedstawiony problem badawczy. Wybrana osoba będzie pracować w grupie badawczej dr hab. S.Glatta w MCB UJ (https://glatt-lab.pl/),

Nasze wymagania

  • Kryteria kwalifikacyjne:
  • Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:
  • • posiadają co najmniej stopień doktora;
  • • posiadają odpowiedni dorobek naukowy;
  • • biorą czynny udział w życiu naukowym.
  • Dodatkowe wymagania i oczekiwania:
  • Idealny Kandydat /Kandydatka powinien /powinna:
  • 1. posiadać stopień naukowy doktora w dziedzinie biotechnologii, biochemii molekularnej, biochemii, biofizyki lub innej pokrewnej dyscypliny naukowej.
  • 2. posiadać doświadczenie w biochemii / biofizyce oraz w zakresie technik biologii strukturalnej, a także mieć podstawowe zainteresowanie pojedynczą cząsteczką Cryo-EM.
  • 3. opublikować co najmniej jeden artykuł naukowy w recenzowanym czasopiśmie jako pierwszy autor (jeśli istnieje szczególny powód braku publikacji to proszę podać go w aplikacji);
  • 4. wykazać się umiejętnościami prowadzenia zespołu i zarządzania projektami;
  • 5. biegle posługiwać się językiem angielskim w mowie i piśmie;
  • 6. spełniać wymagania wynikające z Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, w tym:
  • • uzyskać stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 7 lat przed 1 stycznia 2024 r. (Okres ten może zostać przedłużony o czas przebywania na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych z tytułu niezdolności do pracy. Dodatkowo okres ten może zostać przedłużony o liczbę miesięcy urlopu związanego z opieką i wychowaniem dzieci udzielonego na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – o 18 miesięcy za każde dziecko urodzone lub przysposobione, jeżeli ta metoda wskazywania przerw w karierze naukowej jest korzystniejsza);
  • • uzyskać stopień doktora w innej jednostce niż Uniwersytet Jagielloński lub odbyć co najmniej 10-miesięczny, nieprzerwany i udokumentowany staż podoktorski w innej jednostce niż UJ i w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora;
  • • Kierownik projektu, dr hab. Sebastian Glatt, nie był promotorem ani promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej kandydata;
  • • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać innego wynagrodzenia ze środków przyznanych w ramach kosztów bezpośrednich z projektów badawczych finansowanych w ramach konkursów NCN;
  • • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać wynagrodzenia u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w tym również u pracodawcy z siedzibą poza terytorium Polski.

Zakres obowiązków

  • Zakres obowiązków /Opis zadań wg Regulaminu Pracy UJ - Załącznik nr 1 do Regulaminu pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wzory zakresu zadań i obowiązków nauczyciela akademickiego
  • Do obowiązków Kandydata / Kandydatki należeć będzie:
  • • planowanie eksperymentów realizowanych w ramach projektu,
  • • uzyskanie i gromadzenie danych oraz wyciąganie z nich wniosków w celu zaplanowania dalszych eksperymentów,
  • • pomoc mniej doświadczonym członkom zespołu projektowego w innych badaniach prowadzonych w grupie,
  • • nadzorowanie codziennej pracy techników oraz pomaganie kierownikowi projektu w opracowywaniu figur i manuskryptów do publikacji.
  • Kandydat / Kandydatka będzie odpowiedzialny między innymi za ekspresję i oczyszczenie poszczególnych składników szlaku oraz odtworzenie reakcji tiolacji in vitro. Będzie badać interakcję białek CTU1/CTU2 oraz ich wariantów z białkiem URM1 i tRNA a także przygotowywać próbki do analiz pojedynczych cząsteczek metodą Cryo-EM.

Oferujemy

  • • stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w uznanej uczelni,
  • • współpracę z interdyscyplinarnym środowiskiem naukowym reprezentowanym przez uznanych naukowców,
  • • wsparcie naukowe i możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz rozwoju zawodowego,
  • • dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej,
  • • benefity w postaci m.in. Karty Multisport, możliwość skorzystania z pakietów medycznych, ubezpieczenia grupowego,
  • • dodatkowe świadczenia socjalne.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • 1. CV,
  • 2. kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
  • 3. kopia dyplomu doktorskiego lub doktora habilitowanego- jeżeli Kandydat /Kandydatka posiada,
  • 4. informacja o dorobku naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym Kandydata / Kandydatki,
  • 5. oświadczenie stwierdzające, że UJ będzie podstawowym miejscem pracy w przypadku wygrania konkursu,
  • 6. oświadczenie w trybie art. 113 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • 7. oświadczenie o znajomości i akceptacji zasad dotyczących zarządzania własnością intelektualną oraz zasad komercjalizacji UJ.
  • Druki oświadczeń (nr 5-7) oraz wzór kwestionariusza osobowego (nr 2) można pobrać na stronie: https://cso.uj.edu.pl/dokumkandyd
  • Dodatkowe dokumenty aplikacyjne
  • 1. list motywacyjny,
  • 2. krótki opis dotychczasowej pracy (do 2 stron),
  • 3. wykaz publikacji.