Asystent stanowisko badawcze

  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Wynagrodzenie: 12000 zł brutto
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • informatyka

Opis stanowiska

Jesteś ekspertem w informatyce, data science i tzw. „computational social science”? Czy specjalizujesz się w modelach NLP, LLM, tworzeniu oprogramowania i interesujesz się zastosowaniem swojej pracy do zagadnień z zakresu nauk społecznych i „prawdziwego świata”? Interesujesz się mediami społecznościowymi, ich algorytmami, polaryzacją i dezinformacją?
W Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego ogłaszamy konkurs na stanowisko asystenta do projektu badawczego ERC Consolidator Grant „NEWSUSE: Incentivizing Citizen Exposure to Quality News Online: Framework and Tools” kierowanego przez prof. Magdalenę Wojcieszak.

Nasze wymagania

  • udokumentowana wiedza w zakresie NLP, LLM, PyTorch, Huggingface Transformers API, BERT, scikit-learn. Mile widziane doświadczenie z Selenium i web crawlers
  • doświadczenie we wdrażaniu Machine Learning / Deep Learning przy użyciu Python
  • doświadczenie w zakresie metod ilościowych (np. zaawansowane analizy statystyczne, wizualizacja danych)
  • znajomość pracy w Pythonie (doświadczenie z R do analizy danych będzie dodatkowym atutem)
  • zainteresowanie naukami społecznymi i computational social science (tj. odpowiadanie na istotne pytania społeczne przy użyciu metod obliczeniowych)
  • dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
  • dorobek publikacyjny w międzynarodowych czasopismach dotyczący co najmniej niektórych obszarów merytorycznych lub metodologicznych będących przedmiotem zainteresowania w ramach projektu
  • spełnienie warunków określonych w art. 113 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.) i Statucie UW (Uchwała nr 443 Senatu UW z dn. 26 czerwca 2019 r., Monitor poz. 190)

Mile widziane

  • wysokie umiejętności komunikacyjne i organizacyjne
  • proaktywność, niezawodność i niezależność w prowadzeniu badań
  • umiejętność pracy w zespole

Zakres obowiązków

  • Projekt obejmuje analizę selekcji informacji w Internecie i w mediach społecznościowych, wpływ algorytmów i predyspozycji użytkowników na wybór informacji, a także efekty komunikacji na postawy polityczne przy użyciu metod obliczeniowych i zaawansowanych analiz ilościowych.
  • Zrekrutowana osoba będzie: Współprojektować i programować innowacyjne eksperymenty online łączące wybór treści i dane behawioralne online
  • Współprojektować i nadzorować eksperymenty online na platformach mediów społecznościowych
  • Opracowywać „mock” platformy mediów społecznościowych w celu ich adaptacji w warunkach eksperymentalnych
  • Opracowywać rozszerzenia oprogramowania (browser extensions) typu open source dla platform mediów społecznościowych (w celu ich adaptacji w warunkach eksperymentalnych by śledzić zachowania na platformie)
  • Wykorzystywać zaawansowane modele statystyczne do testowania hipotez przy użyciu dużych ilości danych
  • Pisać artykuły, które zostaną przesłane na konferencje i do międzynarodowych czasopism
  • Pisać artykuły popularyzatorskie w celu zwiększenia widoczności wyników i pracy
  • Prezentować wyniki na międzynarodowych konferencjach i spotkaniach akademickich

Oferujemy

  • Unikalną możliwość uczestnictwa w projekcie badawczym finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC), który wykorzystuje najnowocześniejsze dane i metody (tj. dane śledzenia online i modele głębokiego uczenia maszynowego) w celu rozwiązania kluczowych kwestii społecznych.
  • Oferujemy możliwość zaprezentowania pracy na najlepszych konferencjach akademickich, poszerzenia sieci kontaktów zawodowych i przesłania pracy do najlepszych czasopism akademickich.
  • dostęp do szerokiej gamy szkoleń
  • dostęp do infrastruktury (przestrzeń biurowa, biblioteka, zasoby IT, infrastruktura sportowa)
  • pracę w entuzjastycznym i międzynarodowym zespole z zewnętrznymi współpracownikami w środowisku badawczym na jednym z najlepszych uniwersytetów w Europie Środkowo-Wschodniej, z rozwiniętą współpracą międzynarodową
  • możliwość zaprezentowania swojej pracy na najlepszych konferencjach akademickich, poszerzenia sieci kontaktów zawodowych i zgłoszenia się do najlepszych czasopism akademickich
  • możliwość uzyskania funduszy na prowadzenie własnych badań
  • międzynarodowe wyjazdy badawcze do pracy w terenie i na spotkania projektowe
  • potencjalna możliwość pracy zdalnej (do uzgodnienia)
  • Praca na Uniwersytecie Warszawskim to praca w wymagającym, niezależnym, kreatywnym, innowacyjnym i międzynarodowym klimacie, charakteryzującym się otwartą atmosferą i autentycznym zaangażowaniem w życie miasta i społeczeństwa.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • CV z wyszczególnieniem wykształcenia kandydata, doświadczenia, najważniejszych publikacji, dotychczasowych działań i osiągnięć (np. wizyty na konferencjach, odbyte kursy, nagrody), umiejętność analizy danych (m.in. języki programowania, kursy statystyczne), odnośnik do profilu Google Scholar i GitHub.
  • list motywacyjny prezentujący profil kandydata zgodnie z wymogami zawartymi w ogłoszeniu oraz motywację aplikowania o oferowane stanowisko pracy
  • próbka pracy naukowej w języku angielskim (np. artykuł w czasopiśmie, rozprawa doktorska)
  • lista trzech nazwisk, które mogłyby być konsultowane jako referencje (listy referencyjne nie są wymagane)
  • podpisane oświadczenie (skan) o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, stanowiące załącznik do niniejszego ogłoszenia
  • podpisany i wypełniony kwestionariusz dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
  • oświadczenie, w którym kandydat potwierdza podpisem, że zapoznał się i akceptuje zasady przeprowadzania konkursów określone w zarządzeniu nr 106 Rektora UW z dnia 27 września 2019 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim