Profesor stanowisko badawczo-dydaktyczne

wsoc@uwb.edu.pl
Instytut Socjologii Uniwersytet w Białymstoku
  • Miejsce: Białystok
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę, pełny etat
  • Dziedzina nauk społecznych
  • nauki socjologiczne

Opis stanowiska

Dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku ogłasza konkurs na stanowisko profesora w grupie pracowników badawczo-dydaktycznego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauk socjologicznych na Wydziale Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
Miejsce pracy: Wydział Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
Adres miejsca pracy: 15 – 420 Białystok ul. Pl. Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.. (Dz. U. 2023, poz. 742 z póź. zm), a także dodatkowe kryteria.

Nasze wymagania

  • - tytuł profesora w dziedzinie nauk społecznych,
  • - doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi lub prowadzeniu badań naukowych, lub prac rozwojowych w uczelniach lub instytucjach naukowych, w tym zagranicznych,
  • - osiągnięcia w kształceniu kadry naukowej: a) pełnieniu funkcji promotora lub promotora pomocniczego w zakończonym nadaniem stopnia doktora przewodzie doktorskim, lub w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora zakończonym nadaniem stopnia doktora, lub b) pełnieniu funkcji recenzenta w przewodzie doktorskim, lub w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, lub pełnienie funkcji recenzenta w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, lub udział w pracach komisji habilitacyjnej,
  • - umiędzynarodowiony dorobek naukowy w zakresie socjologii,
  • - bardzo dobra znajomość języka polskiego i języka angielskiego (w przypadku cudzoziemca znajomości języka polskiego w stopniu umożliwiającym prowadzenie zajęć dydaktycznych),
  • - doświadczenie w pracy dydaktycznej w prowadzeniu zajęć z zakresu socjologii,
  • - doświadczenie organizacyjne.

Mile widziane

  • - zdolność do zdobywania środków zewnętrznych, szczególnie grantów,

Zakres obowiązków

  • - prowadzenie działalności naukowej oraz podnoszenie własnego poziomu naukowego,
  • - uczestniczenie w realizacji planów strategicznych w dyscyplinie socjologia oraz planów działalności Wydziału Socjologii,
  • - prowadzenie badań naukowych finansowanych z subwencji i dotacji, o których mowa w ustawie,
  • - upowszechnianie i afiliowanie przy UwB wyników działalności naukowej, w szczególności w postaci: a) artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych, zamieszczonych w wykazie tych czasopism i materiałów sporządzonym przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, b) monografii naukowych wydanych przez wydawnictwa zamieszczone w wykazie tych wydawnictw, sporządzonym przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz redakcji naukowych takich monografii i rozdziałów w takich monografiach,
  • - pozyskiwanie lub realizacja projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym z budżetu Unii Europejskiej, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju lub Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,
  • - współpraca z Uczelnią w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami,
  • - wykonywanie za pośrednictwem uczelni usług badawczych na zlecenie podmiotów nienależących do systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
  • - kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów w szczególności poprzez: a) przygotowanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych, określonych w programach studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich i programach kształcenia studiów doktoranckich oraz szkoły doktorskiej, opracowanie i przeprowadzenie cyklu zajęć w języku obcym dla tych form kształcenia, zaliczanych do pensum dydaktycznego, b) inne prace związane z procesem dydaktycznym, w szczególności: − przeprowadzanie egzaminów, zaliczeń, kolokwiów bądź innych form weryfikacji zakładanych efektów uczenia się, a także udział w egzaminach komisyjnych, − udział w przeprowadzaniu oceny śródokresowej realizacji indywidualnego planu badawczego przez doktoranta, − gromadzenie i przechowywanie dokumentacji, potwierdzającej uzyskanie zakładanych efektów uczenia się na zasadach określonych w odrębnych przepisach, − sprawowanie opieki promotorskiej nad przygotowywaniem przez studentów prac dyplomowych, w tym sprawdzenie pracy dyplomowej przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem systemu antyplagiatowego, − recenzowanie prac dyplomowych oraz udział w komisjach przeprowadzających egzaminy dyplomowe, − przeprowadzanie konsultacji w wymiarze nie niższym niż 1 godzina tygodniowo, − opieka nad studentami studiującym według Indywidualnego Programu Studiów, − udział w hospitacji zajęć dydaktycznych, − opracowywanie i aktualizowanie sylabusów do prowadzonych zajęć, − uczestniczenie w doskonaleniu oferty dydaktycznej, − wykonywanie obowiązkowego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych – pensum, a w szczególnych przypadkach, uzasadnionych koniecznością realizacji programu studiów, prowadzenie zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, − monitorowanie zasobów bibliotecznych w zakresie dostępności literatury zalecanej w ramach prowadzonego przedmiotu.

Oferujemy

  • Wymiar etatu: pełen etat,
  • Liczba stanowisk do obsadzenia: jedno stanowisko,
  • Podstawa nawiązania stosunku pracy: umowa o pracę, jako podstawowe miejsce pracy w Uniwersytecie w Białymstoku,
  • Przewidywany czas zatrudnienia: dwa lata z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony,
  • Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: 1 marzec 2025 r.

Dokumenty wymagane do rekrutacji

  • - życiorys,
  • - kwestionariusz osobowy,
  • - kserokopia dokumentu poświadczającego uzyskanie tytułu profesora,
  • - autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych doświadczeń naukowych, dydaktycznych oraz organizacyjnych oraz poświadczający spełnienie wymagań określonych w warunkach konkursu,
  • - wykaz publikacji naukowych (wraz ze wskazaniem liczby punktów oraz dołączeniem kserokopii pierwszych stron publikacji),
  • - oświadczenie o spełnieniu przez kandydata wymogów określonych w art. 113 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • - klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z RODO.