Badacz w projekcie (Post-doc)

Instytut Nauk Społecznych
Uniwersytet SWPS
  • Miejsce: Warszawa
  • Forma zatrudnienia: umowa o pracę
  • Dziedzina nauk społecznych

Opis stanowiska

Nazwa projektu:

AUTHLIB: Neo-authoritarianisms in Europe and the liberal democratic response

Opis: AUTHLIB (Neo-authoritarianisms in Europe and the liberal democratic response) to 3-letni projekt badawczy realizowany przez prestiżowe fundacje i uczelnie z 8 państw unijnych, w ramach programu Horizon Europe. Celem projektu jest stworzenie mapy odmian systemów nieliberalnych i reakcji obywateli, które wywołują oraz zaprojektowanie i przetestowanie interwencji przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się autorytaryzmu. W projekcie AUTHLIB, Uniwersytet SWPS jest odpowiedzialny za opracowanie listy teoretycznie uzasadnionych wymiarów, które będą stanowiły podstawę do zbierania danych empirycznych w kolejnych etapach projektu oraz za przeprowadzenie badań sondażowych mających na celu zgromadzenie wiedzy dotyczącej reakcji obywateli na różnorodne nieliberalne przekazy płynące od elit.

Instytut Nauk Społecznych,

Centrum Studiów nad Demokracją
Warszawa

Zadania:

  • Przegląd literatury przedmiotu i udział w konceptualizacji badań w ramach Pakietu Roboczego 2 (zbieranie materiałów teoretycznych, analiza literatury przedmiotu, dotyczącej populizmu i neo-autorytaryzmu).
  • Planowanie i realizacja badań sondażowych (konstrukcja narzędzi badawczych, współpraca z agencjami badawczymi itp.).
  • Analiza i interpretacja zebranych danych ilościowych.
  • Przygotowanie raportów rozpowszechniających wyniki uzyskane w ramach projektu w tym publikacji naukowych, prezentacji konferencyjnych i tekstów popularyzujących naukę.
  • Udział w spotkaniach członków zespołu roboczego oraz konsorcjum projektowego tam, gdzie będzie to konieczne: osobiście i online.

Wymagania:

  • Stopień naukowy doktora uzyskany w polskiej lub zagranicznej uczelni w dziedzinie nauk społecznych (nauki socjologiczne, nauki o polityce i administracji, psychologia) uzyskany najpóźniej do dnia 01.12.2022
  • Dorobek naukowy związany z obszarem projektu (badania nad jakością demokracji, odchodzeniem od demokracji (democratic backsliding), populizmem, demokracją nieliberalną, neo-autorytaryzmem, itp.) udokumentowany publikacjami, aktywnym udziałem w konferencjach naukowych, udziałem w realizacji projektów badawczych.
  • Znajomość metodologii prowadzenia badań ilościowych,w tym  konstrukcji narzędzi, prowadzenia eksperymentów sondażowych i eksperymentów typu conjoint.
  • Biegła znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym współpracę z międzynarodowym zespołem, przygotowanie publikacji i wystąpień konferencyjnych w tym języku udokumentowana wcześniejszymi doświadczeniami w tym zakresie.
  • Doświadczenie organizacyjne w zakresie prowadzenia projektów i badań (minimum roczne).
  • Umiejętność efektywnej pracy samodzielnej i grupowej.
  • Profesjonalizm, akademicka rzetelność i umiejętność współpracy.
  • Kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym:
    • Doświadczenie w realizacji badań desk research i badań sondażowych
    • Doświadczenie w realizacji badań porównawczych
    • Kompetencje statystyczne i analityczne
    • Znajomość pakietów statystycznych stosowanych w naukach społecznych (R, Stata, SPSS), gotowość do uczenia się nowego oprogramowania
    • Umiejętność opracowywania wyników badań i pisania raportów, tekstów naukowych  i tekstów popularyzujących naukę

Oferujemy:

  • Umowa o pracę w wymiarze pełnego  etatu na okres 27 miesięcy;
  • Wynagrodzenie miesięczne w wysokości 8000 – 8400 zł brutto;
  • Pracę w profesjonalnym i przyjaznym otoczeniu, wśród znakomitych naukowców i opiniotwórczych ekspertów.

Dodatkowe informacje:

Kryteria formalne:

  • Osiągnięcia naukowe– 40% oceny końcowej
  • Kompetencje naukowo-eksperckie – 50% oceny końcowej
  • Kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym – 10% oceny końcowej

Termin nadsyłania aplikacji: Listopad 28, 2022

Termin rozstrzygnięcia konkursu: Grudzień 5, 2022

Termin rozpoczęcia pracy: Grudzień 2022

Wymagane dokumenty:

  • CV zawierające w szczególności:
    • informacje o prowadzonych badaniach i publikacjach;
    • listę nagród za osiągnięcia naukowe;
    • opis umiejętności i kompetencji do realizacji zadań projektowych
  • skan dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego doktora lub oświadczenie o planowanym terminie uzyskania stopnia naukowego doktora

Skład Komisji Konkursowej:

  • prof. dr hab. Radosław Markowski –  Przewodniczący Komisji
  • dr Marta Żerkowska-Balas – Członek komisji
  • Anna Zając – Pracownik działu personalnego, Sekretarz Komisji

Zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza rekrutacyjnego

Link do Regulaminu

W razie potrzeby dodatkowe informacje można uzyskać poprzez kontakt elektroniczny pod adresem azajac2@swps.edu.pl